دانلود اپلیکیشن

یک ورق تا بهترین چیزبرگر؛ چرا پنیر گودا بهترین پنیر برای چیزبرگر است؟

پنیر گودا بهترین پنیر برای چیزبرگر

میان انواع پنیر، پنیر گودا برای بسیاری بهترین پنیر برای چیزبرگر است و یکی از دلایلی که فریکادل را به رستوران محبوب طرفداران چیزبرگر تبدیل کرده، امکان انتخاب انواع پنیر در این رستوران است. زمانی که از طریق اپلیکیشن فریکادل در رستوران یا گوشی هوشمند خود در حال ساختن برگر مخصوص خودتان هستید، می‌توانید یک یا چند پنیر را برای برگر خودتان انتخاب کنید. در این مطلب ضمن معرفی پنیر گودا، بررسی می‌کنیم که چرا بسیاری از طرفداران چیزبرگر این پنیر را  به عنوان بهترین پنیر برای چیزبرگر انتخاب می‌کنند.

گودا از بازار سنتی هلند تا تبدیل شدن به بهترین پنیر برای چیزبرگر

از شواهد برمی‌آید که در سال 1184 میلادی پنیر گودا در ابعادی بزرگ و غول‌آسا توسط باربران حمل می‌شد و در بازار  شهر گودا در هلند معامله می‌شده. برخلاف تصور بسیاری از ما، پنیر گودا از هلند و شهری به همین نام آمده و امروز به عنوان بهترین پنیر برای چیزبرگر شناخته می‌شود. شهر گودا در قرون وسطی دارای حق انحصاری فروش انواع پنیر بود و به همین دلیل خاستگاه اصلی فروشندگان پنیری بود که تمام تلاش خود را برای ساختن و ابداع پنیرهای نو انجام می‌دادند.  پنیرطلایی گودا با طعم کاراملی و عطر منحصر به فردش از همان زمان در بازار شلوغ گودا معامله می‌شد؛ پنیری که از شیر تازه گاو به دست می‌آمد و طعمی ملایم داشت.

طرز تهیه پنیر گودا، بهترین پنیر برای چیزبرگر

در گذشته و زمانی که پنیر گودا در قالب‌های بزرگ 160 کیلوگرمی تولید می‌شد و به فروش می‌رسید، تولیدکنندگان از شیر تازه گاو و ورقی زرد رنگ از جنس موم که مانع از خشک شدن پنیر می‌شد برای تولید پنیر گودا استفاده می‌کردند و مدتی آن را برای طی کردن فرایند تخمیر در فضایی خنک قرار می‌دادند. پنیر هرچه بیشتر می‌ماند و تخمیر می‌شد جنس سخت‌تری پیدا می‌کرد و بر همین اساس پنیرسازان، پنیرهای گودا را به 6 دسته تقسیم کردند:

  • گودای 4 هفته‌ای (جوان)
  • گودای 8-10 هفته‌ای (بالغ)
  • گودای 16 تا 18 هفته‌ای (بزرگسال)
  • گودای 7تا 8 ماهه )جا افتاده)
  • گودای 10-12 ماهه ( پیر)
  • گودای یکساله یا بیشتر (کهنه)

امروز البته با افزایش اهمیت بهداشت در تولید مواد غذایی از شیر پاستوریزه برای تولید پنیر گودا استفاه می‌شود.

چرا گودا را به عنوان بهترین پنیر برای چیزبرگر انتخاب می‌کنند؟

حقیقت این است که انتخاب یک پنیر به عنوان بهترین پنیر برای چیزبرگر کاملا سلیقه‌ایست به ذائقه افراد بستگی دارد؛ اما کم نیستند افرادی که پنیر گودا را  همیشه به عنوان پای ثابت برگر خود انتخاب می‌کنند و حتی هنگام پخت همبرگر خانگی در منزل هم از آن غافل نمی‌شوند. طعم ملایم و شیرین این پنیر آن را از پنیرهای شور متمایز می‌کند و از سوی دیگر بافت نرم آن زمانی که در مدت زمانی کوتاه روی گوشت داغ آب شده، دلیل خوشمزه‌ای برای انتخاب گودا به عنوان بهترین پنیر برای چیزبرگر است.

 

 

 

نظرات کاربران

نظر شما !